Sunday, January 23, 2011

Kalamaja linnurõdu tagahoovis

-->
Pealinnalinnud. 2. osa.

Kalamaja linnurõdu tagahoovis
käib elu eriti juunikuus. Õhku täidab siis valju ja kile kajakate läbisegi koor. Ma ei teagi, kes neist seal see kõige tähtsam on, sest igamees annab endast märku nii kuis oskab. Poolloksutavat hüüdu laskev hõbekajakas on muutunud juba peaaegu täielikuks linnaasukaks. Pesitsevad katustel ja käivad rõduääre pealt süüa otsimas. Nad on julged ja nahaalsed, nende vestlused majakorstnate otsas kõlavad kaugele.
Kalakajakaid on maja taha pesitsemas ilmselt sama palju kui hõbekakajakaid. Kalakakajas on minu jaoks vist kõige sümpaatsem seni kohatuist kajakatest. Suhteliselt väike, pimestavvalge kuuega, kollakate jalgadega ja kollase nokaga. Kile kisa, mis lõhnab mere ja ranna järele. Ka temale on linnaelu hakanud sobima, elades hõbekajakatega kõrvu, pojad vaevalt eterniidivahedest välja paistmas, kui nad seal jooksusammul võidu vuravad.
Samuti on koha sisse võtnud naerukajakas, kes oma kädistava naeruga on nime vääriline. Kõige tuntum kuub, mille järgi teda teatakse, on must pea, valge kere ja punased jalad, kuid tegelikult tal on õige mitu kuube. Talvel polegi tal musta pead, on hoopis valge ja noorlinnud on üldse kirjud. Igatepidi on ta minu meelest üsna ilus lind. Kärtspunased jalad ja nokk. Silma ümber valge rõngas. Tõeline dändi. Elab vabalt nii linnas kui looduses.
Üks eriline ja samas traditsiooniline asukas maja taga on jõgitiir. Neil on igal õhtul kehalise kasvatuse tund ja siis sööstavad nad mitmekesi läbi õhu sünkroonis, nagu teeksid kadrilli.
Kui liikidevahelisi tülisid üldse tekib, siis ainult naerukajaka ja jõgitiiru vahel. Naerukajakas istub ja naerab tiirude üle all katusel ning tiir pikeerib ülevalt alla kajaka suunas ja alt üles ja jälle alla ja üles. Kuni minnakse magama.
Natuke aega pärast päikese loojumist jääb aga kõik vaikseks.

hõbekajakas, Larus argentatus, Herring Gull, harmaalokki


kalakajakas ühe pojaga


hüüd
kalakajakas, Larus canus, Mew Gull, kalalokki
naerukajakas, Larus ridibundus, Black-Headed Gull, naurulokki


jõgitiir, Sterna hirundo, Common Tern, kalatiira


Thursday, January 6, 2011

O tempora o mores!

Pealinnalinnud. 1.osa.

-->
Jaanuar. Lahesopp on jääs. Jää peal aga käib vilgas elu. Seal nõuavad oma osa ja õigusi varesed, hakid, kala-, hõbe-, naerukajakad. Keegi ei taha ilma jääda. Ja siis on veel sinikael-pardid. Kusagil eemal, kus vesi lahti, ujuvad põlgliku näoga sõtkad ja imestavad, silmad suured, sellist labast käitumist. Vangutavad vaid pead ja lendavad varsti tiibade vihinal minema. Nende asemele ujuvad kühmnokk-luiged, kes neelavad põlgustunde alla ja tulevad ka lähemale asja uurima.
Raskel ajal unustatakse rivaalid ja territooriumid, siis loeb vaid suutäis. Ja kaklevad, saiatüki pärast on pead-jalad sassis varestel ja kajakatel, kajakad rebivad saaki ära sinikaeladelt, sest nende manööverdamised jää peal on kohmakad. Kellel on jalad pikad, kellel kael aga veelgi pikem. Nälg on aga kõigil ühesugune. Huvitav on jälgida neid jagelemisi, vahel on tunne, et mõni käitumismaneer on nii-nii tuttav ... õigus, just nagu inimesed!

kõtt!
kaerukajakas, larus ridibundus, Black-headed Gull, naurulokki  




sündsustunne
kalakajakas, larus canus, Mew Gull, kalalokki



Appi, part!
kalakajakas, larus canus, Mew Gull, kalalokki 

pead-jalad sassis
vares, corvus cornix, Hooded Crow, varis
naerukajakas, larus ridibundus, Black-headed Gull, naurulokki


O tempora, o mores!
sinikael-part, anas platyrhynchos, Mallard, sinisorsa


vot nii suure kala sain!
kalakajakas, larus canus, Mew Gull, kalalokki

see pole midagi, vaata kui suure mina sain!
naerukajakas, larus ridibundus, Black-headed Gull, naurulokki

lähen ka vaatan, mis teoksil...
lalakajakas, larus canus, Mew Gull, merilokki
jalad versus kael
sinikael-part, anas platyrhynchos, Mallard, sinisorsa

täppissöömine
naerukajakas, larus ridibundus, Black-headed Gull, naurulokki
no halloo, teil pildistamisluba on?
kalakajakas, larus canus, Mew Gull, merilokki


Monday, January 3, 2011

Elu Kalamaja linnurõdul

Vaade on ... lumine. Hetkel. On jaanuar 2011. Torkasin jõulude ajal rõdule lumehange kuuse ja tihased nüüd seal sees tukuvad ja niisama istuvad. Kaunistuseks on rasvapallid. Lindudele see tundub meeldivat.
Kõik algas, kui ühel sügispäeval nägin, et üks rasvatihane keksis mul rõdul, otsides purukesi. Nägin teda ka järgmisel ja ülejärgmisel päeval. Seepeale läksin poodi ja tõin linnuseemneid. Ootasin, tihane tuli. Avastas seemned ja läks kutsus sõbrad ka kohale. Kahe päeva möödudes käis juba terve kamp rasvatihaseid seemneid nokkimas. Siis hakkasin mõtlema linnumaja ehitamisele mis võttis muidugi üksjagu aega, et milline, kui suur, millest ja kuhu jne. See aeg, mil mina mõtlesin, lisandus ka sinitihaste kollektiiv ja 3 põldvarblast ning üks puukoristaja. Oli november. Võtsin kätte ning hakkasin saagima ja mõõtma, kruvima ja kujundama. Esimest korda elus hoidsin käes puuri, saega olen juba varemgi tutvust teinud, nii et saagimised tulid sirged nagu joonlaua joon. Värvisin maja oliivroheliseks ja tõmbasin paadilakiga üle. Lasin 24 tundi kuivada ja viisin õue, panin seemneid sisse ning jäin ootama. Esimesena tuli hoopis lumi. Maja sai õue viidud täpselt õigel ajal. Sinitihane tuli, keksis sisse, võttis seemne ja nokkis tühjaks. Järgmisega samamoodi, siis lendas minema. Rasvatihane tuli, vaatas maja, ajas kaela õieli, hüppas siia, hüppas sinna, sisse minna ei söandanud. Lõpuks võttis end kokku, hüppas sisse, haaras seemne ja vurrrrr!, minema. Kuid harjumus majas käia tuli ikkagi üsna ruttu ja õhtuks käis seal tõeline möll. Põldvarblased olid kahekordistunud, st, et kolme asemel oli nüüd kuus. Rasvatihaseid veelgi rohkem, üks kõvera kõhutriibuga, teine hästi paksu triibuga, üks ilma sabata ... Puukoristaja lõpetas külastamise lume tulekuga. Ja terve kuu aega käisid mul ainult rasvatihased, sinitihased, põldvarblased. Eksikülalistena olid koduvarblane ja talvike. Jõulu esimesel pühal tuli ka poisikeseohtu musträstas. Tihastega tal klapib. Igatahes paremini kui talvikesega, kes end majja maandas ja istus seal, tihased võtsid järjekorda ja ootasid ringi ümber maja, sisse minna ei julgenud või siis ei mahtunud.
Eks linnumaja tegemistest saab aja jooksul veel kuulda, seniks aga jätkan piltidega.


klassikalise kaelusega

v-kaelusega
sabata

vähekõvera kaelusega

paksu kaelusega

peene kaelusega

rääbakutt
rasvatihane, parus major, Great Tit, talitiainen

varblutt



põldvarblane, passer montanus, Eurasian Tree Sparrow, pikkuvarpunen
 

sinitihane, parus caeruleus, Blue Tit, sinitiainen



eksikülaline stuudios
puukoristaja, sitta europaea, Wood Nuthatch, pähkinanakkeli

sõitleja rasvatihane


sassis rasvatihane